Az állandó rohanás... utolsó pillanatban felkelni, számtalan feladatot és kötelezettséget teljesíteni – mindez azt jelenti, hogy sokszor nincs elgendő időnk az étkezésekre. Az időhiány, kiéhezetten leülni az asztalhoz étkezés közben mással foglalkozni nagyon gyakori rossz szokások, melyek odáig vezettek, hogy az étkezés egy puszta formalitássá vált.
Az étkezés az élet egyik legnagyobb öröme,
szánj rá időt, megérdemli!
Fedezd fel a lassú evés örömeit!
Alapvető fontosságú az, hogy hogyan rágjuk meg az ételt. Addig kell rágni egy falatot, míg már észrevesszük, hogy az ételt összezúztuk a fogainkkal, pépessé változtattuk. Ez azt jelenti, hogy kb. 20x kell megrágni egy-egy falatot.
Érdekesség: Az emésztés során a test körübelül 10 további kalóriát éget el az étel 300 kalóriájaként.
Hallgass a gyomrodra és az agyadra. Az éhség és a jóllakottság érzetét az agyunk kis területei szabályozzák, mint például a hipotalamusz. Mikor elkezdünk enni, két, egymással ellentétes hormon, a ghrelin és a leptin, mint a jin és a jang elkezdenek jeleket küldeni az agyunknak arról, hogy éhesek vagyunk vagy jóllaktunk-e már.
Érdekesség: A teltségérzet kialakítása körübelül 20 percet vesz igénybe. Ha néhány percen belül, gyorsan fogyasztjuk el az ételt, akkor még többet akarunk enni, következésképpen pedig növeljük az adagokat és a bevitt kalóriák mennyiségét.
Miközben eszünk, agyunk azonnali ,,WhatsApp"-üzenetet küld a hasnyálmirigynek, hogy az válassza ki az inzulint, amely szükséges a tápanyagok metabolizálásához és glükózzá, vagyis energiává való alakításához. Ha túl gyorsan eszünk, ez a kommunikáció megváltozhat, mely kedvez a 2-es típusú cukorbetegség vagy egy metabolikus szindróma lehetséges megjelenésének.
Az egész a szájban kezdődik. A többszöri rágás fokozza a nyálelválasztást, ráadásul a rágás edzi az ínyt és segít megőrizni a fogak, valamint az állkapocs erejét is.
A rágás mikéntje és időtartama közvetlen módon befolyásolja az egészségünket: ha jóllakottnak érezzük magunkat, kevesebb táplálékot veszünk magunkhoz, ami megkönnyíti az emésztést és a tápanyagok jobb felszívódását, csökken a gázképződés, javul a stressz-szint, úgyanis a lassú rágás hatására a test is megnyugszik, szabályozza a glükózszintet, gondoskodik a fogaid egészségéről, ezenkívül ha lassan eszel, jobban fogod élvezni az ételt, nagyobb figyelmet fordítasz arra, amit eszel, gyakorolva ezzel a Tudatos táplálkozást, a Mindfull Eating-et vagy mindfoodness-t.
Mindfoodness Tips:
- Étkezz egy hangulatos és nyugodt helyen!
- Szabadulj meg erre az időre a telefonodtól és egyéb okos eszközöktől!
- Ülj asztalhoz és ne állva étkezz!
- Ne várd meg míg farkaséhes leszel! Ismerd meg a biológiai órád és légy előrelátó! Időnként állj meg, tedd le az evőeszközeidet és beszélgess vagy igyál közben!
- Egyél kisebb falatokat!
- Ülj le enni egy olyasvalakivel, aki lassabb, mint te. Működni szokott!
- Légy türelmes, minden változáshoz idő kell, mire megtanulod már teljesen természetes és megszokott lesz számodra.